Informacje na gruncie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych („Rozporządzenie SFDR”).
Trust Management spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, będąc zarządzającym alternatywną spółką inwestycyjną, jest objęty zakresem stosowania Rozporządzenia SFDR jako uczestnik rynku finansowego, tj. jako zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI), a na gruncie prawa polskiego jako zarządzający alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ZASI). Z kolei Trust Management Alternatywna Spółka Inwestycyjna InSec Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: ”Trust Management ASI InSec”), jako ASI zarządzana przez Trust Management sp. z o.o., stanowi zgodnie z Rozporządzeniem SFDR produkt finansowy.
Trust Management spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, jako zewnętrznie zarządzający Trust Management ASI InSec o którym mowa w art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 27.05.2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej: „Ustawa o funduszach”), realizując obowiązki informacyjne na podstawie Rozporządzenia SFDR, niniejszym przekazuje poniższe informacje:
Strategia dotycząca wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych zgodnie z art. 3 Rozporządzenia SFDR:
Trust Management sp. z o.o. nie posiada strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, co oznacza, iż Trust Management sp. z o.o. nie sporządził na poziomie całej swojej organizacji strategii określającej sposób uwzględnienia sytuacji lub warunków środowiskowych, społecznych lub związanych z zarządzaniem, które – jeżeli wystąpią mogłyby mieć, rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji.
Z uwagi na świadomość znaczenia czynników dotyczących zrównoważonego rozwoju w procesie inwestycyjnym, w ramach działalności Trust Management ASI InSec wprowadzono w ramach rozszerzenia analizy przedinwestycyjnej analizę czynników ESG, która jednakże z uwagi na charakter przyjętej strategii inwestycyjnej, zakładającej inwestowanie w młode spółki o dużym potencjale wzrostu, ma charakter analizy uzupełniającej, zwracającej uwagę na aspekty ESG w działalności inwestycyjnej oraz działalności biznesowej podmiotów które wchodzą w skład portfela inwestycyjnego.
Przejrzystość w zakresie niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 4 Rozporządzenia SFDR:
Trust Management sp. z o.o. informuje, iż nie bierze pod uwagę głównych niekorzystnych skutków swoich decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju. Uzasadnione jest to obecną skalą działalności oraz jej charakterem, który wiąże się z inwestowaniem głównie w instrumenty udziałowe podmiotów nienotowanych. Ponadto decyzja w tym zakresie spowodowana jest brakiem standardów informacyjnych odnośnie czynników zrównoważonego rozwoju, a także brakiem danych, które pozwalałyby w wiarygodny sposób ocenić niekorzystne skutki decyzji inwestycyjnych i ich wpływ na zrównoważonego rozwoju.
Spójność polityki wynagrodzeń z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 5 Rozporządzenia SFDR:
Spółka Trust Management sp. z o.o. informuje, że nie jest podmiotem zobowiązanym do przyjęcia polityki wynagrodzeń, wobec czego nie dotyczy jej powyższy wymóg, a ponadto – nie posiada strategii dotyczącej wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Na gruncie ustawodawstwa polskiego, powyższe uregulowane zostało ustawą o funduszach inwestycyjnych – art. 70j stanowi o obowiązku w zakresie polityki wynagrodzeń, ale przepisu tego nie stosuje się do zarządzającego ASI, który wykonuje działalność określoną w art. 70e ust. 1 bez zezwolenia Komisji, po uzyskaniu wpisu do rejestru zarządzających ASI (wyłączenie z art. 70zb ust. 4), a działalność taką prowadzi Trust Management sp. z o.o.
Ujawnienie w zakresie oceny ryzyk dla zrównoważonego rozwoju dla produktu, zgodnie z art. 6 Rozporządzenia SFDR:
W związku z art. 6 ust. 1 i 3 SFDR Trust Management sp. z o.o. informuje, że mimo nieposiadania strategii, o której mowa w art. 3 SFDR, Trust Management sp. z o.o. przygotowała i wdrożyła do stosowania mechanizmy analizy czynników ESG w ramach badania potencjalnych celów inwestycyjnych.
Celem Trust Management sp. z o.o. jest bowiem dążenie do działania zgodnego z zasadami ESG przez spółki portfelowe, ale nie konieczność stosowania tych zasad. Ryzyka dla zrównoważonego rozwoju nie wpływają w sposób istotny na wartość dokonywanych inwestycji, w tym na wysokość zwrotu z tytułu uczestnictwa w ASI jako inwestora.
Ryzyka dla zrównoważonego rozwoju, takie jak warunki środowiskowe, społeczne lub związane
z zarządzaniem, mają mały wpływ na działalność Trust Management ASI InSec.
Polityka inwestycyjna Trust Management ASI InSec nie zawiera kryteriów inwestycyjnych wymagających spełnienie kryteriów ESG przez podmioty będące celem inwestycji ASI. Jednakże, zdając sobie sprawę ze znaczenia kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego w działalności inwestycyjnej, wprowadzane zostały mechanizmy analizy czynników ESG w ramach badania potencjalnych celów inwestycyjnych.
Uwzględnienie kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego w procesie inwestycyjnym w Trust Management ASI InSec, dokonywane jest, dwojako:
– poprzez wyłączenia inwestycyjne dotyczące projektów inwestycyjnych oraz sektorów, które wiążą się ze znacznym ryzykiem reputacyjnym, oraz
– poprzez analizę projektów inwestycyjnych pod kątem kryteriów ESG (dążenie do zwiększania świadomości czynników ESG, nie konieczność spełnienia ściśle określonych zasad przez cel inwestycji).
Szczególną rolę w procesie podejmowania decyzji i monitoringu inwestycji odgrywają kwestie związane z ładem korporacyjnym, w kontekście dostępu inwestorów do informacji o bieżących działaniach i wynikach spółki, w tym cykliczne spotkania z przedstawicielami zarządów przedsiębiorstw. Pozwalają one lepiej poznać i ocenić długoterminową strategię, uzyskać pełny obraz przedsiębiorstwa oraz sposobu jego funkcjonowania.